Budowa drewnianego domu na wiosnę? Powinna się rozpocząć wcześniej – dowiedz się dlaczego.
17 May 2021Mały drewniany domek na małą działkę.
16 July 2021
Często jako producent drewnianych domów letniskowych i drewnianych domów mieszkalnych od naszych klientów podczas technicznych ustaleń projektu słyszymy pytanie: czy warto budować dom piętrowy, z poddaszem użytkowym ponieważ tracimy powierzchnię użytkową ze względu na skosy połaci dachu i aranżację poddasza mieszkalnego utrudniają spadki więźby dachowej?
Jeżeli inwestor jest zdecydowany na dom drewniany z użytkowym poddaszem wtedy nasz doradca techniczny proponuje zastosowanie na piętrze ściany kolankowej.
Ścianka kolankowa jest ścianą nośną, zewnętrzną ścianą poddasza biegnąca wzdłuż połaci dachowej, która znajduje się powyżej najwyższego stropu budynku w przypadku dachu dwuspadowego. Na tej ściance opiera się konstrukcja więźby dachowej.
Czy można dzięki ścianie kolankowej uzyskać na poddaszu przestrzeń użytkową bez skosów?
Przy wysokości ścianki kolankowej ok. 150-170 cm i kącie nachylenia dachu 40º uzyskuje się przestrzeń pozwalającą na poruszanie się bez przeszkód; w przypadku łagodniejszego spadku dachu, ta odległość się zwiększa. Dla przykładu, ścianka o wysokości 95-100 cm pozwoli na ustawienie pod skosami łóżka, bez ryzyka uderzania się głową o strop.
Jako producent domów z drewna na Mazowszu, często stosujemy to rozwiązanie przy budowie drewnianych domów mieszkalnych i domów letniskowych z drewna, w których poddasze wykorzystuje się na cele mieszkalne, dlatego ścianka kolankowa staje się typową częścią ich konstrukcji i pozwala w 90% wykorzystać powierzchnię poddasza.
Praktyczne wykorzystania poddasza w domu drewnianym
Poniżej zdjęcia ściany kolankowej o wysokości 170 cm, osoba dorosła może stanąć przy samej ścianie, nie ma skosów dachu, które uniemożliwiają umeblowanie czy pełne wykorzystanie powierzchni. Klient zyskuje pełną powierzchnię użytkową na poddaszu.