Od wielu lat obserwujemy w Polsce powrót do budowy domów w konstrukcji drewnianej. Harmonijnie komponują się one z otoczeniem i zapewniają użytkownikom zdrowy mikroklimat. Drewno jest budulcem posiadającym zdolność samoregulacji wilgotności jednocześnie dającym ciepło w zimie i odprężający chłód w upalne dni.
Ekologiczny dom to nasze zdrowie, oszczędność, ekonomiczność, zalety, które przekładają się na jakość i styl życia
Niezaprzeczalny jest również urok drewna: bogactwo form, faktur i kolorów sprawia, że zarówno domy drewniane, jak i elementy wnętrz są oryginalne i mają swój niepowtarzalny styl.
Po 4-6 dniach od wejścia ekipy montażowej na wcześniej przygotowany fundament macie Państwo postawiony dom w stanie „surowym zamkniętym”. Cała budowa w zależności od projektu domu trwa do 10 tygodni. Nie ma potrzeby stosowania przerw technologicznych. Do domu drewnianego można się wprowadzić bardzo szybko po zakończeniu prac wykończeniowych. Oprócz fundamentów pozostałe prace wykonywane są na sucho, przez co dom drewniany można budować o każdej porze roku, nawet zimą.
Domy drewniane są izolowane wełną mineralną o odpowiednich przekrojach – w zależności od przeznaczenia domu (letnie, mieszkalne). Wełna mineralna jest również dobrym izolatorem akustycznym w ścianach i stropie.
Elementy ścian i dachu zabezpieczone są paraizolacją i wiatroizolacją, umożliwiając „oddychanie” elementów domu.
Domy wykonywane są z ciepłych, suchych i przyjemnych w użytkowaniu materiałów.Ściana o grubości 150 mm pod względem energooszczędności nie ma praktycznie konkurencji wśród pozostałych technologii. Dla ściany w domu drewnianym współczynnik przenikania ciepła wynosi K = 0,25 W/m2 * K. Dla porównania, ściana z cegły (12 cm + 25 cm) przedzielona izolacją ze stropami = 10 cm ma współczynnik K = 0,33W/m2 * K. To wynik ponad 30% gorszy przy trzykrotnie grubszej ścianie.
Nie wymaga to pracochłonnego kucia ścian czy stropów, i zazwyczaj jest to możliwe bez ograniczenia normalnego korzystania z domu. Technologia ta jest więc wygodna gdy planujemy najpierw wybudować dom, a dopiero potem go rozbudować. Stwarza nieograniczone możliwości aranżacji wnętrza, w połączeniu z płytą gipsowo-kartonową, glazurą, terakotą, lub pozostawić piękny rysunek drewna bez dodatkowego wykańczania.
Żywotność domu drewnianego przewiduje się na minimum 50 lat, a dzięki prawidłowej eksploatacji i konserwacji z pewnością można go znacznie wydłużyć; jednakże wystarczy odwiedzić którykolwiek skansen, by stwierdzić, że domy drewniane dzielnie stawiają opór upływowi czasu. Polska to kraj tradycyjnego budownictwa drewnianego. Za trwałością domów przemawiają budynki z XIX w., które nadal stoją: m. in. na południu Polski (tereny górzyste), Kaszuby, w miejscowościach Otwock, Świder, Konstancin-Jeziorna.
Warto jeszcze podkreślić, że wbrew powszechnym opiniom pod względem trwałości poprawnie zbudowane i eksploatowane domy drewniane nie ustępują murowanym.
Do budowy domu stosujemy drewno sosnowe na elementy konstrukcyjne oraz na wykończenia świerk i modrzew. Tarcica sosnowa jest sprężysta, wytrzymała i łatwo poddaje się obróbce. Drewno jest suszone w suszarni komorowo, przez co nie ma zarodników pleśni i grzybów. Podczas procesu suszenia zabijane są larwy owadów oraz zatrzymany jest proces sinienia drewna.
Domy drewniane budujemy tak jak w budynkach murowanych, czyli na tradycyjnych ścianach fundamentowych wspartych na żelbetowych ławach. Podłogi parteru ułożone są na gruncie lub jako podłogi drewniane nad przestrzenią wentylowaną. Domy można budować również na płycie fundamentowej, o ile oczywiście nie ma podpiwniczenia. Domy drewniane wymagają lżejszych fundamentów, co przynosi wymierne korzyści.
Nie ma żadnych przeciwwskazań, by stosować takie same konstrukcje i pokrycia dachowe ja w innych rodzajach domów. Coraz większą popularnością cieszą się elementy więźby dachowej wykonywane przez producenta według dostarczonego projektu- wiązary dachowe (kratownice). Jest to wygodne rozwiązanie znacznie skracające czas budowy, za jednym postawieniem, za pomocą dźwigu, wiązara dachowego mamy dach i strop. Od rodzaju ostatecznie wykończonej elewacji zależny jest dobór materiału na dach i tak np. w przypadku elewacji z :
Można się zdecydować na system ogrzewania kominkowego DGP będącego alternatywą dla tradycyjnego kotła i grzejników, jednak należy spełnić następujące warunki:
Należy powiedzieć, aby komin miał odpowiednią ilość kanałów wentylacyjnych, dla lepszej wymiany powietrza wewnątrz domu.
Jeżeli budynek jest dobrze izolowany najlepiej stosować ogrzewanie nowoczesnymi, bezpiecznymi kotłami na gaz, olej opałowy lub zamontować grzejniki elektryczne oraz można zwrócić się ku najnowszym rozwiązaniom technicznym czyli pompom cieplnym i kolektorom słonecznym.
Dobrze natomiast sprawdzą się w domach drewnianych systemy ogrzewania powietrznego, umożliwiają bowiem niemal natychmiastowe reagowanie na zmiany zapotrzebowania na energię cieplną. Dotyczy to jednak układów wyposażonych w urządzenia „sterowalne”, np. piec gazowy lub olejowy; w przypadku ogrzewania kominkowego z rozprowadzeniem ciepłego powietrza regulacja mocy będzie mało skuteczna.
W systemach centralnego ogrzewania wodnego w domu drewnianym należy instalować grzejniki o możliwie małej bezwładności cieplnej, a kocioł wyposażyć w automatykę pogodową połączoną z termostatem pokojowym.
Jako alternatywę możemy wykorzystać ogrzewanie elektryczne, którego charakterystyka jest dla tego typu obiektu odpowiednia, jednak musimy się wówczas liczyć z wyższymi kosztami, gdyż energia elektryczna stanowi najdroższe źródło ciepła. Często stosowane jest ogrzewanie alternatywne – kominek z płaszczem wodnym, do ogrzewania domu oraz wody użytkowej.
Porównując koszty budowy domu w różnych technologiach, widać, że domy drewniane pomimo wysokich cen drzewa są o 25 – 30% tańsze od pozostałych.
Jeżeli weźmiemy pod uwagę koszty utrzymania domu i potrzebną energię do jego ogrzania, to są one kilkakrotnie mniejsze do zużytej w domach murowanych.
Szkielet drewniany ścian i stropów chroniony jest płytami gipsowo-kartonowymi i przylegającą ściśle do słupów i belek wełnę mineralną. Konstrukcja drewniana impregnowana jest wodnymi środkami ochronnymi ppoż jak również przeciw insektom i grzybom. Czas wypalenia się domu murowanego i drewnianego jest podobny.